teru-teru-bōzu

dzień dobry!!

jeszcze dwa lata temu byłam zagorzałym fanem mangi i anime. teraz mi przeszło, anime oglądam sporadycznie, a „mirai nikki” awansowało u mnie na jeden z najgorszych tytułów, jakie zdarzyło mi się zobaczyć (hiperbolizuję, bo było wiele gorszych – chociażby „chu-bra!!”, ale to temat na inny post). ciągle jednak uwielbiam kulturę japonii, w tym legendy, yōkai i kami, a homoseksualne godło mnie bawi i wzrusza (bo chryzantema jest też symbolem męsko-męskiego stosunku, miłego dnia).

jeśli nie zraziła was moja niechęć do „pamiętnika przyszłości”, to zapraszam do krótkiego opracowania jednej z bardzo miłych japońskich tradycji – teru-teru-bōzu.

clouds

Teru-teru-bozu, teru bozu
Daj nam jutro słoneczny dzień
Tak jak wymarzone czasem niebo
Jeśli będzie słońce dam ci złoty dzwonek

Teru-teru-bozu, teru bozu
Daj nam jutro słoneczny dzień
Jeśli spełnisz me życzenie
Będziemy pić dużo wina ryżowego

Teru-teru-bozu, teru bozu
Daj nam jutro słoneczny dzień
Ale jeśli będą chmury i będziesz płakać
Wtedy ukręcę tobie twoją głowę.

rainbow_kid

skracając, teru-teru-bōzu to mała laleczka wykonywana z kawałka tkaniny lub bibuły, przypominająca trochę duszka (powszechnie symbolizująca jednak buddyjskiego mnicha – bōzu), służąca jako amulet. japończycy często wykonują je przed wycieczkami, uroczystościami czy piknikami, żeby przyniosły im dobrą pogodę. laleczki są najczęściej zawieszane w oknach, żeby światło słoneczne odbijające się o łysej głowy mnicha przyniosło ładny dzień. jeśli nasze życzenie się spełniło, laleczce w nagrodę dorysowujemy oczy i po poświęceniu sake wrzucamy ją do rzeki.

podczas jej robienia (co jest bardzo proste – wystarczą dwa kawałki chusteczki/kwadratowej tkaniny, sznurek i odrobina waty) i wieszania dzieci często śpiewają piosenkę, której tłumaczenie umieściłam we wcześniejszej części postu.

mig

jedna z ciekawszych laleczek, jakie znalazłam w internecie

wszędzie gdzie natknęłam się na powody, dla których laleczki obecnie są robione (również przez dorosłych), czytałam tylko – właściwie nie wiadomo. zwyczaj jest ciągle bardzo popularny w japonii, ale mam wrażenie, że ma to postać naszego świętego mikołaja – to tradycja, którą kultywuje się w większości domów i jest ważnym elementem europejskiej kultury. nikt jednak nie wierzy, że postać z reklamy coca-coli wpadnie do nas w wigilię przez okno. to tak jak japończycy, którzy pamiętają teru-teru-bōzu jako element z dzieciństwa poprzedzający ważne dla nich wydarzenie, obecnie i tak bardziej polegają na prognozach pogody, niż na laleczce.

rainbow_kid

jest wiele teorii co do pochodzenia teru-teru-bōzu. jedna z nich mówi o mnichu, który umiał odprawiać rytuał przywołujący dobrą pogodę. pewien cesarz wezwał go, by przepędzić deszcz. niestety, duchowny zawiódł, a jego odcięta głowa zawisła w oknie owinięta tkaniną jako talizman.

inna historia mówi o hiyoribo – yōkai widzialnym tylko w słoneczne dni. to właśnie on miał przynosić piękną pogodę, po modlitwach dzieci. stąd też inna nazwa laleczki – hiyori-bōzu. 

sekienhiyori-bo1[1]

hiyoribo – toriyama seiken

kolejna teoria utożsamia naszego „duszka” jako dziewczynkę z miotłą. w pewnym mieście deszcz padał nieustannie. w pewnym momencie głos z nieba nakazał, żeby pewna piękna dziewczyna z domu – tylko w ten sposób można było uratować ludzi przed powodzią. wybrana wyszła z miotłą, którą dostała, by symbolicznie przegonić chmury z nieba. po tej ofierze młode kobiety robiły laleczki, będące wizerunkiem owej dziewczyny, i wywieszały je podczas deszczu. w japonii przybierała ona postać podobną do omawianego teru-teru-bōzu (souseijou), a w chinach była składana z papieru (so-chin-nyan).

o0800106712559833581[1]

souseijou

clouds

mam nadzieję, że wszyscy mają dziś ładną pogodę.

tumblr_m9rb6vedrj1qdlkyg

ps proszę o poinformowanie mnie w razie jakichkolwiek błędów merytorycznych. poniżej podaję źródła, którymi się wspomagałam.

hyakumonogatari

soranews24

wikipedia

zdjęcie z nagłówka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s